A 2016-os szezon legnagyobb magyar sikerei

Magazin
2016.12.29. 18:09
Idén is számos remek eredményt, dobogós helyezést, győzelmet és bajnoki címet szállítottak honfitársaink a különböző nemzetközi autós és motoros szériákban – az év végén itt az ideje, hogy a teljesség igénye nélkül felidézzük a legkomolyabb sikereket, amelyekről beszámolhattunk honlapunkon a 2016-os esztendő folyamán.

Lepd meg magad vagy a párod eredeti MotoGP-s és Valentino Rossi-s termékekkel! Gyere és válogass kiváló minőségű raktárkészletünkből! Nálunk mindent megtalálsz: kulcstartók, matricák, ruházati termékek és kiegészítők, kedvező áron!

Michelisz Norbert első szezonja a Honda gyári csapatában
A magyar versenyző korábbi alakulatát, a Zengő Motorsportot elhagyva átigazolt a JAS Motorsporthoz, ahol karrierje során először gyári pilóta lehetett. És nem is okozott csalódást: rögtön dobogós helyezések egész során szerezte, eddig is meggyőző tempója mellé hozzátett egy adag agresszivitást, Japánban pedig a Honda vezérkara előtt ismét győzelmet ünnepelhetett. Nem sokon múlott, hogy a magyar autósport első FIA összetett világbajnoki dobogósa legyen – reméljük, jövőre akár a vb-címet is célba veheti Norbi.

Nagy Norbert harmadik az ETCC összetettjében
Maradva a túraautózásnál: az ifjú zengős pilóta az ellenfeleinél gyengébb technikával, egy SEAT Leónnal igyekezett felvenni a versenyt, s bizony elég meggyőzően szerepelt. Vila Realban csak egy defekt fosztotta meg attól, hogy futamot nyerjen, a végelszámolásnál pedig drámai körülmények között egy ponttal megelőzte riválisát, így a bajnokság harmadik pozíciójában zárt – elmondása szerint 2017-ben nem akarja alább adni az első helynél.

Kiss Norbert dobogói és győzelme a Kamion Európa-bajnokságon
Még mindig maradva a Norbiknál: a kétszeres címvédő Kiss a szezon előtt úgy határozott, hogy új kihívásokkal néz szembe, így átigazolt a Tankpool24 Racing Teamhez, ahol egy Mercedes volánjánál láthattuk 2016-ban. A tavaly még sereghajtó csapattal gyors sikereket ért el a magyar pilóta: már a második hétvégén dobogóra állt, a harmadikon pedig nyernie is sikerült, összetettben pedig a biztató ötödik pozícióban végzett. Norbi volt csapata, az Oxxo Racing pedig eközben angol bajnok lett Ryan Smith révén, aki az Eb-n is indult néhány helyszínen, s egy futamgyőzelmet ott is behúzott.

A B3 Racing dobogói és győzelme a TCR-ben
A második idényét megélő nemzetközi túraautós szériában is volt magyar érdekeltség a B3 Racing Team révén, akik három SEAT-tal igyekeztek minél jobb eredményeket elérni. A Dusan Borkovic, Mato Homola, Tassi Attila többször is megvillant az idény során: az időmérőkön számos alkalommal remekeltek, de a futamok utáni eredményhirdetésen is volt olykor jelenésük. A szlovák pilóta ráadásul egy ízben győzni is tudott, a mindössze 17 éves Tassi pedig Oroszországban a magyarok első dobogós helyezését szerezte a TCR-ben.

A Zengő Motorsport és a fiatalok villanásai a WTCC-ben
Michelisz Norbi távozása után nem volt könnyű éve a túraautó-világbajnokság magyar alakulatának: sokáig csak egy privát Hondával tudtak indulni, ráadásul jórészt a mezőny második felében szerepeltek. Olykor-olykor azonban sikerült megvillanniuk: ifj. Ficza Ferenc a hungaroringi és moszkvai esőben is valósággal brillírozott, Nagy Dániel pedig annak ellenére tartani tudta vele a lépést, hogy az évad első felét kényszerűségből kihagyta. Reméljük, rövidesen a futamok végén is előfordulhat az, ami a katari második edzésen, miszerint három magyar is a top10-ben végez a WTCC-ben.

Laczkó Máté bajnoki címe az ADAC KTM Junior Kupában
Rátérve a motorosokra: a legnagyobb sikert talán az MV Performance ifjú tehetsége érte el, aki rögtön első próbálkozásra megnyerte az ADAC KTM Junior Kupa összetettjét. Máté a gyorsasága mellett roppant éretten is versenyzett, teljesítményére pedig többek között a Kiefer Racing is felfigyelt – ha tovább tud haladni ezen az úton, joggal reménykedhetünk benne, hogy néhány év múlva újra egy honfitársunkért szoríthatunk a gyorsasági motoros vb-n. Nem szabad elfeledkeznünk, hogy ugyanebben a szériában indult idén Kovács Bálint is: a H-Moto Team motorosa a szintén előkelő hetedik helyen zárta az évet.

Bódis Richárd dobogói a European Junior Cupban
A rendkívül nehéz 2015-ös esztendőt követően a H-Moto Teamhez került a magyar motorsport egyik legkomolyabb reménysége, aki az utolsó idényét megélő EJC-ben állt rajthoz idén. Ricsi már a második fordulón, Assenben közel került a dobogóhoz, Misanóban pedig fel is állhatott rá, a szezon végére pedig egyértelműen a leggyorsabbak közé került. Franciaországi utolsó körös esése után a jerezi finálé első felvonásán ismét harmadikként ért célba, s ha nincs a műszaki hiba a másnapi második viadalon, akkor könnyen lehet, hogy összetettben is a top3-ban végzett volna.

A magyar csapatok szereplése a Superbike- és Supersport-világbajnokságon
Két világbajnoki szériában is érdekeltek voltak magyar csapatok a 2016-os évad során: közülük a legkomolyabb eredményt a Schmidt Racing érte el, amely a korábbi 125-ös köbcentis világbajnok Nicolas Terollal a nyeregben egy harmadik helyezést szerzett a Supersport-vb aragóniai viadalán. Eközben a Team Toth az elitkategóriában próbált szerencsét, s bár legtöbbször a mezőny végén kullogtak, néhány alkalommal sikerült előbb végezniük: a lengyel Pawel Szkopek különösen esőben remekelt, s kétszer is pontszerzőként ért célba, míg kollégája, Sebestyén Péter Jerezben szerezte meg karrierje első Superbike-világbajnoki egységét.

Természetesen a lista nem teljes – elég csak például a H-Moto Team többi versenyzőjének eredményeire gondolnunk –, de a legfontosabb nemzetközi szériákban ezek voltak azok a sikerek, amelyekre leginkább emlékezni fogunk 2016-ból. Reméljük, 2017-ben még több győzelemről, dobogóról, sőt talán egy világbajnoki címről is beszámolhatunk majd olvasóinknak!

Fotók: WTCC Media; Zengő Motorsport; Tankpool24 Racing; H-Moto Team; MW Performance; WorldSBK Media